BIO

Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia, wykazuje się imponującą płynnością warsztatu i dojrzałą interpretacją szerokiego repertuaru symfoniczno-operowego. Okrzyknięty „nadzieją polskiej dyrygentury” (Polskie Radio) od czasu debiutu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, kiedy zastąpił maestra Stanisława Skrowaczewskiego, koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w kraju.

W sezonie artystycznym 2022/23 Paweł Kapuła wystąpi między innymi z Württembergische Philharmonie Reutlingen, Brandenburger Symphoniker, Georgisches Kammerorchester, Transylvanian State Philharmonic Orchestra, Sibiu Philharmonic, a w Polsce powróci do wielu orkiestr filharmonicznych z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach na czele. Ponadto poprowadzi półfinały Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego równocześnie kontynuując udaną współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, jako jej pierwszy, gościnny dyrygent.

W lutym 2021 objął pozycję stałego, pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Koncertował m. in z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Capellą Bydgostiensis, z orkiestrami filharmonicznymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Rybniku. Występował na festiwalach „Szalone Dni Muzyki” w Warszawie ,„Probaltica” w Toruniu oraz „Bydgoskim Festiwalu Muzycznym”, gdzie zaprezentował IX Symfonię d-moll, op. 125 Ludwiga van Beethovena podczas koncertu zamykającego festiwal.

W sezonie artystycznym 2021/22 Paweł Kapuła poprowadził m. in. koncert inaugurujący symfoniczny sezon Narodowej Orkiestry Opery Norweskiej w Oslo Opera House (Den Norske Opera & Ballet), koncert sylwestrowy i noworoczny wraz z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej oraz wystąpił z koncertami w Rumunii. Ponadto powrócił do orkiestr filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Zielonogórskiej, Jeleniogórskiej, Rybnickiej, Capelli Bydgostiensis.

Poprowadził premierę opery „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” J. Stefaniego w Teatrze Muzycznym w Gdyni w reżyserii Michała Zadary (2018) , a na polu działalności operowej zadebiutował w 2016 roku dyrygując premierą „Zamku na Czorsztynie” K. Kurpińskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej w reżyserii Błażeja Peszka.

Wraz z Sinfonią Varsovią nagrał debiutancką płytę (2018). Ściśle współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie realizując cyklicznie liczne projekty nagraniowe orkiestry, głównie rejestracje utworów mniej znanych kompozytorów polskich.

Przez kolejne trzy sezony artystyczne 2016-2019 doskonalił swoje umiejętności pełniąc rolę dyrygenta-asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Paweł Kapuła był także asystentem Andreya Boreyki w Orchestre National de Belgique (2016). W 2018 roku był finalistą przesłuchań Seattle Symphony Orchestra.

Urodził się w Rybniku w 1992 roku. Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku 7 lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków. Jest wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie, a dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego. Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013).Paweł Kapuła jest również absolwentem wydziału muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2022/23 season only. Please contact HarrisonParrott if you wish to edit this biography.