“Rodzimym odkryciem okazały się zaś dwa koncerty, które poprowadził 25-letni dyrygent Paweł Kapuła. Szczególnie interpretacja nieznanego w Polsce „Requiem” Maurice’a Durufle była dowodem jego wrażliwości muzycznej, ale i umiejętności kierowania
rozbudowanym zespołem wykonawców.”

– Jacek Marczyński, Rzeczpospolita

ABOUT

Od sezonu artystycznego 2016/17 jest dyrygentem-asystentem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako dyrygent-asystent maestro Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej, prowadzi koncerty z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, dokonuje nagrań, przygotowuje zespół do koncertów i sesji nagraniowych, bierze udział w projektach edukacyjnych.

W grudniu 2016 roku zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, którą poprowadził zastępując maestro Stanisława Skrowaczewskiego. Koncert został bardzo wysoko oceniony przez krytykę i melomanów. W marcu 2017 roku zadebiutował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. W czerwcu tego samego roku brał aktywny udział ściśle współpracując przy nagraniu płyty Orkiestry Filharmonii Narodowej z Yundim, laureatem I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2000 roku.

Pod jego batutą występowali wybitni soliści, m.in Sergey Khachatryan, Bomsori Kim, Urszula Kryger, Maciej Grzybowski, Bartosz Bryła, Ewa Wolak, Aleksandra Kuls, Mateusz Borowiak.

W 2016 roku Paweł Kapuła był asystentem Andreya Boreyki w Belgijskiej Orkiestrze Narodowej w Brukseli (Orchestre National de Belgique), gdzie zetknął się ze sztuką dyrygencką wielu wybitnych artystów, m.in Lawrenca Fostera, Vladimira Jurowskiego, Christophera Warren-Green’a i Michaela Schønwandt’a.

Wcześniej, w grudniu 2014 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej dyrygując premierowym przedstawieniem opery „Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego w reżyserii Błażeja Peszka.

Koncertował między innymi z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonią Zielonogórską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie.

Paweł Kapuła urodził się w Rybniku w 1992. Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku 7 lat. Jest wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie, a dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego.

Uczestniczył w mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez prof. Collina Mettersa, Gabriela Chmurę, Alexandra Liebreicha, Vladimira Kiradjieva.

Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013).

Paweł Kapuła jest również absolwentem wydziału muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

KALENDARIUM

2018 / 2019

26,27,28.08.2018 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Sinfonia Varsovia – sesja nagraniowa

27.10.2017 Filharmonia Zielonogórska

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Bartosz Bryła – skrzypce
Amelia Maszońska – skrzypce
Aleksandra Kuls – skrzypce
Alicja Kozak – wiolonczela

Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A- dur, op. 8
Joseph Haydn – Koncert wiolonczelowy D- dur, Hob. VIIb/2, Op. 101
Wolfgang Amadeus Mozart – V Koncert skrzypcowy A-dur, KV 219
Camille Saint-Saëns – Havanaise, op. 83

13.11.2017 Filharmonia Narodowa w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Łukasz Krupiński – fortepian

Fryderyk Chopin – Fantazja na tematy polskie A-dur, op. 13
Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, op. 22

03.12.2017, godz. 11:00 Filharmonia Narodowa w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Witold Lutosławski – 20 kolęd na chór żeński i orkiestrę (wybór)
Aaron Copland – Old American Songs

03.12.2017, godz. 14:00 Filharmonia Narodowa w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Witold Lutosławski – 20 kolęd na chór żeński i orkiestrę (wybór)
Aaron Copland – Old American Songs

06.12.2017, godz. 9:00 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Wrocławska Akademia Baletu (przygotowanie: Paula Krawczyk Ivanov, Anatoliy Ivanov)
Chór Chłopięcy NFM (przygotowanie: Małgorzata Podzielny)

Piotr Czajkowski – balet Dziadek do orzechów, op. 71 (fragmenty)

06.12.2017, godz. 11:30 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Wrocławska Akademia Baletu (przygotowanie: Paula Krawczyk Ivanov, Anatoliy Ivanov)
Chór Chłopięcy NFM (przygotowanie: Małgorzata Podzielny)

Piotr Czajkowski – balet Dziadek do orzechów, op. 71 (fragmenty)

07.12.2017, godz. 9:00 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Wrocławska Akademia Baletu (przygotowanie: Paula Krawczyk Ivanov, Anatoliy Ivanov)
Chór Chłopięcy NFM (przygotowanie: Małgorzata Podzielny)

Piotr Czajkowski – balet Dziadek do orzechów, op. 71 (fragmenty)

07.12.2017, godz. 11:30 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Wrocławska Akademia Baletu (przygotowanie: Paula Krawczyk Ivanov, Anatoliy Ivanov)
Chór Chłopięcy NFM (przygotowanie: Małgorzata Podzielny)

Piotr Czajkowski – balet Dziadek do orzechów, op. 71 (fragmenty)

10.12.2017, godz. 11:00 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Wrocławska Akademia Baletu (przygotowanie: Paula Krawczyk Ivanov, Anatoliy Ivanov)
Chór Chłopięcy NFM (przygotowanie: Małgorzata Podzielny)

Piotr Czajkowski – balet Dziadek do orzechów, op. 71 (fragmenty)

10.01.2018, godz. 9:00 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Tomasz Raczkiewicz – narrator
Janusz Musiał – scenariusz, producent muzyczny

W. Lutosławski – Mała suita: cz. I Fujarka, cz. II Hurra polka
C. Saint-Saëns – Dance macabre, op. 40
J. Brahms –VI Taniec węgierski D-dur, WoO1
A. Dvořák – VIII Taniec słowiański g-moll, op. 46, B. 83
E. Grieg – W grocie Króla Gór z I Suity „Peer Gynt”, op. 46
P. Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna”: cz. II Allegro con grazia
M. Musorgski – Taniec piskląt w skorupkach z cyklu Obrazki z wystawy
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne, op. 45
S. Prokofiew – Trojka z suity symfonicznej Porucznik Kiże, op. 60
I. Strawiński – Taniec ognistego ptaka z baletu Ognisty ptak
L. Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story: Prologue

10.01.2018, godz. 11:30 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Tomasz Raczkiewicz – narrator
Janusz Musiał – scenariusz, producent muzyczny

W. Lutosławski – Mała suita: cz. I Fujarka, cz. II Hurra polka
C. Saint-Saëns – Dance macabre, op. 40
J. Brahms –VI Taniec węgierski D-dur, WoO1
A. Dvořák – VIII Taniec słowiański g-moll, op. 46, B. 83
E. Grieg – W grocie Króla Gór z I Suity „Peer Gynt”, op. 46
P. Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna”: cz. II Allegro con grazia
M. Musorgski – Taniec piskląt w skorupkach z cyklu Obrazki z wystawy
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne, op. 45
S. Prokofiew – Trojka z suity symfonicznej Porucznik Kiże, op. 60
I. Strawiński – Taniec ognistego ptaka z baletu Ognisty ptak
L. Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story: Prologue

11.01.2018, godz. 9:00 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Tomasz Raczkiewicz – narrator
Janusz Musiał – scenariusz, producent muzyczny

W. Lutosławski – Mała suita: cz. I Fujarka, cz. II Hurra polka
C. Saint-Saëns – Dance macabre, op. 40
J. Brahms –VI Taniec węgierski D-dur, WoO1
A. Dvořák – VIII Taniec słowiański g-moll, op. 46, B. 83
E. Grieg – W grocie Króla Gór z I Suity „Peer Gynt”, op. 46
P. Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna”: cz. II Allegro con grazia
M. Musorgski – Taniec piskląt w skorupkach z cyklu Obrazki z wystawy
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne, op. 45
S. Prokofiew – Trojka z suity symfonicznej Porucznik Kiże, op. 60
I. Strawiński – Taniec ognistego ptaka z baletu Ognisty ptak
L. Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story: Prologue

11.01.2018, godz. 11:30 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Tomasz Raczkiewicz – narrator
Janusz Musiał – scenariusz, producent muzyczny

W. Lutosławski – Mała suita: cz. I Fujarka, cz. II Hurra polka
C. Saint-Saëns – Dance macabre, op. 40
J. Brahms –VI Taniec węgierski D-dur, WoO1
A. Dvořák – VIII Taniec słowiański g-moll, op. 46, B. 83
E. Grieg – W grocie Króla Gór z I Suity „Peer Gynt”, op. 46
P. Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna”: cz. II Allegro con grazia
M. Musorgski – Taniec piskląt w skorupkach z cyklu Obrazki z wystawy
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne, op. 45
S. Prokofiew – Trojka z suity symfonicznej Porucznik Kiże, op. 60
I. Strawiński – Taniec ognistego ptaka z baletu Ognisty ptak
L. Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story: Prologue

12.01.2018, godz. 11:30 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Tomasz Raczkiewicz – narrator
Janusz Musiał – scenariusz, producent muzyczny

W. Lutosławski – Mała suita: cz. I Fujarka, cz. II Hurra polka
C. Saint-Saëns – Dance macabre, op. 40
J. Brahms –VI Taniec węgierski D-dur, WoO1
A. Dvořák – VIII Taniec słowiański g-moll, op. 46, B. 83
E. Grieg – W grocie Króla Gór z I Suity „Peer Gynt”, op. 46
P. Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna”: cz. II Allegro con grazia
M. Musorgski – Taniec piskląt w skorupkach z cyklu Obrazki z wystawy
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne, op. 45
S. Prokofiew – Trojka z suity symfonicznej Porucznik Kiże, op. 60
I. Strawiński – Taniec ognistego ptaka z baletu Ognisty ptak
L. Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story: Prologue

14.01.2018, godz. 11:00 Narodowe Forum Muzyki, Wrocław

NFM Filharmonia Wrocławska
Tomasz Raczkiewicz – narrator
Janusz Musiał – scenariusz, producent muzyczny

W. Lutosławski – Mała suita: cz. I Fujarka, cz. II Hurra polka
C. Saint-Saëns – Dance macabre, op. 40
J. Brahms –VI Taniec węgierski D-dur, WoO1
A. Dvořák – VIII Taniec słowiański g-moll, op. 46, B. 83
E. Grieg – W grocie Króla Gór z I Suity „Peer Gynt”, op. 46
P. Czajkowski – VI Symfonia h-moll „Patetyczna”: cz. II Allegro con grazia
M. Musorgski – Taniec piskląt w skorupkach z cyklu Obrazki z wystawy
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne, op. 45
S. Prokofiew – Trojka z suity symfonicznej Porucznik Kiże, op. 60
I. Strawiński – Taniec ognistego ptaka z baletu Ognisty ptak
L. Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story: Prologue

11.03.2018, godz. 11:00 Filharmonia Narodowa w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

TBA

11.03.2018, godz. 14:00 Filharmonia Narodowa w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

TBA

27.04.2018, godz. 19:30 Filharmonia Narodowa w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Joseph Moog – fortepian

Ignacy Jan Paderewski – Uwertura na orkiestrę symfoniczną
Jerzy Gablenz – Koncert fortepianowy
Dmitrij Szostakowicz – I Symfonia f-moll, op. 10

28.04.2018, godz. 18:00 Filharmonia Narodowa w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Joseph Moog – fortepian

Ignacy Jan Paderewski – Uwertura na orkiestrę symfoniczną
Jerzy Gablenz – Koncert fortepianowy
Dmitrij Szostakowicz – I Symfonia f-moll, op. 10

GALERIA & MEDIA

Zdjęcia wykonane przez DG ART PROJECTS

KONTAKT

Izabella Dargiel

Tel./e-mail : 

  • tel./fax 22 619 26 99
  • tel.kom. 502 142 134