BIO

Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia, wykazuje się imponującą płynnością warsztatu i dojrzałą interpretacją szerokiego repertuaru symfoniczno-operowego. Okrzyknięty „nadzieją polskiej dyrygentury” (Polskie Radio) od czasu debiutu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, kiedy zastąpił maestra Stanisława Skrowaczewskiego, koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w kraju.

W lutym 2021 objął pozycję stałego, pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

W maju 2021 weźmie udział w Wiener Festwochen jako dyrygent-asystent maestro Matthew Hallsa podczas produkcji opery Łaskawość Tytusa, KV 621 W.A. Mozarta w reżyserii Milo Rau wraz z Mozarteumorchester Salzburg i Arnold Schönberg Chor.

W październiku 2020 zadyrygował IX Symfonią d-moll, op. 125 Ludwiga van Beethovena z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej podczas koncertu zamykającego Bydgoski Festiwal Muzyczny, a w listopadzie nagrał z tą samą orkiestrą II Symfonię D-dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena oraz XXXIX Symfonię Es-dur, KV 543 W.A. Mozarta. Oba nagrania dostępne są na kanale Youtube.

Paweł Kapuła koncertował m. in z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Capellą Bydgostiensis, z orkiestrami filharmonicznymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Rybniku. Występował na festiwalach „Szalone Dni Muzyki” w Warszawie ,„Probaltica” w Toruniu oraz „Bydgoskim Festiwalu Muzycznym”. Poprowadził premiery oper „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” J. Stefaniego w Teatrze Muzycznym w Gdyni w reżyserii Michała Zadary oraz „Zamek na Czorsztynie” K. Kurpińskiegocw Warszawskiej Operze Kameralnej w reżyserii Błażeja Peszka. W 2018 roku wraz z Sinfonią Varsovią nagrał debiutancką płytę. Jest finalistą przesłuchań Seattle Symphony Orchestra (2018). Ściśle współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie realizując cyklicznie liczne projekty nagraniowe orkiestry, głównie rejestracje utworów mniej znanych kompozytorów polskich.

Przez kolejne trzy sezony artystyczne 2016-2019 doskonalił swoje umiejętności pełniąc rolę dyrygenta-asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Paweł Kapuła był także asystentem Andreya Boreyki w Orchestre National de Belgique (2016).

Urodził się w Rybniku w 1992 roku. Pierwsze lekcje fortepianu otrzymał w wieku 7 lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków. Jest wychowankiem klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Tadeusza Strugały w Akademii Muzycznej w Krakowie, a dyplom uzyskał w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego. Uczestniczył w mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych przez Collina Mettersa, Gabriela Chmurę, Alexandra Liebreicha, Vladimira Kiradjieva.

Jest finalistą i laureatem wyróżnień na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013).
Paweł Kapuła jest również absolwentem wydziału muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aktualizacja: styczeń 2021